BIP Przedszkole nr 3 w Brwinowie
Data wytworzenia: | 2019-02-13 08:56:20 |
---|---|
Redaktor: | Pawińska Małgorzata |
Opis: | Modyfikacja treści strony |
REGULAMIN PRACY
PRZEDSZKOLA NR 3 W BRWINOWIE
Podstawę prawną niniejszego regulaminu stanowią:
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
§ 2
Postanowienia regulaminu obowiązują wszystkich pracowników przedszkola bez względu na zajmowane stanowisko i wymiar czasu pracy.
§ 3
Wyjaśnienie pojęć
Ilekroć w niniejszym regulaminie jest mowa o:
ROZDZIAŁ II
OBOWIĄZKI PRACODAWCY, PRAWA I OBOWIĄZKI PRACOWNIKA
§ 4
Pracodawca jest obowiązany w szczególności:
§ 5
Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
§ 6
Pracownik jest obowiązany w szczególności:
§ 7
W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).
ROZDZIAŁ III
NAWIAZYWANIE I ROZWIĄZYWANIE STOSUNKU PRACY
§ 8
§ 9
§ 10
§ 11
Umowę o pracę rozwiązuje się:
§ 12
ROZDZIAŁ IV
CZAS PRACY
§ 13
§ 14
ROZDZIAŁ V
URLOPY WYPOCZYNKOWE, BEZPŁATNE I INNE ZWOLNIENIA OD PRACY
§ 15
§ 17
§ 18
§ 19
§ 20
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy na dwa dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia po złożeniu stosownego oświadczenia.
ROZDZIAŁ VI
WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ
§ 21
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę odpowiednio do wykonywanej pracy i kwalifikacji wymaganych przy jej wykonywaniu, a także ilości i jakości świadczeń pracy. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.
§ 22
Pracownikom przysługuje dodatek za staż pracy w wysokości 3% wynagrodzenia zasadniczego po 3 latach pracy na zasadach określonych w Karcie Nauczyciela (dotyczy nauczycieli) lub w Układzie zbiorowym (dotyczy pracowników administracji i obsługi). Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
§ 23
§ 24
§ 25
Szczegółowe zasady wynagradzania, przyznawania dodatków oraz premii dla pracowników administracji i obsługi określają przepisy Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy Dla Pracowników Nie Będących Nauczycielami, Zatrudnionych w Szkołach i Placówkach Oświatowo - Wychowawczych Prowadzonych Przez Miasto Gdynia oraz regulamin premiowania.
ROZDZIAŁ VII
OBECNOŚCI W PRACY, USPRAWIEDLIWIANIE NIEOBECNOŚCI I SPÓŹNIEŃ
§ 26
§ 27
§ 28
§ 29
§ 30
ROZDZIAŁ VIII
KARY PORZĄDKOWE
§ 31
§ 32
§ 33
ROZDZIAŁ IX
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
§ 34
§ 35
W ramach środków na wynagrodzenia tworzy się fundusz nagród w wysokości 1% planowanych środków na wynagrodzenia osobowe.
§ 36
§ 37
Pracownikom administracji i obsługi przysługują za wieloletnią pracę nagrody jubileuszowe w wysokości:
Zasady przyznawania ww. nagród określają odrębne przepisy.
§ 38
Nauczycielom przysługują za wieloletnią pracę nagrody jubileuszowe w wysokości:
Zasady przyznawania ww. nagród określają odrębne przepisy.
§ 39
Wypłata nagrody jubileuszowej następuje po nabyciu przez pracownika okresu pracy wymaganego do wypłaty.
ROZDZIAŁ X
OCHRONA PRACY KOBIET
§ 40
Nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
NIEDOZWOLONE SĄ:
Wszystkie prace, przy których najwyższe wartości obciążenia pracą fizyczną, mierzone wydatkiem energetycznym netto na wykonanie pracy, przekraczają 5.000 kJ na zmianę roboczą, a przy pracy dorywczej - 20 kJ/min.
UWAGA: 1 kJ = 0,24 kcal.
Ręczne podnoszenie i przenoszenie ciężarów o masie przekraczającej:
Ręczna obsługa elementów urządzeń ( dźwig, korb, kół sterowniczych itp. ), przy której wymagane jest użycie siły przekraczającej:
50 N - przy pracy stałej
100 N - przy pracy dorywczej ( do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej ).
Ręczne podnoszenie pod górę - po pochyleniach, schodach itp., których maksymalny kąt
nachylenia przekracza 300 , a wysokość 5 metrów - ciężar o masie przekraczającej
Przewożenia ciężarów o masie przekraczającej:
Wyżej podane dopuszczalne masy ciężarów obejmują również masę urządzenia transportowego i dotyczą przewożenia ciężarów po powierzchni równej, twardej i gładkiej
o pochyleniu nie przekraczającym:
2 % przy pracach wymienionych w pkt 1 i 2
1 % przy pracach wymienionych w pkt 3
Przy przewożeniu ciężarów po powierzchni nierównej w sposób określony w pkt 1 i 2 masa ciężaru nie może przekroczyć 60% wielkości podanej w w/w punktach.
Kobietom w ciąży i w okresie karmienia zabronione są:
§ 41
§ 42
§ 43
§ 44
§ 45
ROZDZIAŁ XI
BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY
§ 46
Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.
Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany:
Przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. W szczególności pracownik jest obowiązany:
1) znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, brać udział w szkoleniu
i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym,
2) wykonywać pracę w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy oraz stosować się do wydawanych w tym zakresie poleceń
i wskazówek przełożonych,
3) dbać o należyty stan maszyn, urządzeń, narzędzi i sprzętu oraz o porządek i ład
w miejscu pracy,
4) stosować środki ochrony zbiorowej, a także używać przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z ich przeznaczeniem,
5) poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich,
6) niezwłocznie zawiadomić przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzec współpracowników,
a także inne osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia, o grożącym im niebezpieczeństwie,
7) współdziałać z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
§ 49
Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane maszyny i inne urządzenia techniczne:
1) zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, działaniem drgań mechanicznych i promieniowania oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy,
2) uwzględniały zasady ergonomii.
§ 50
1. Pracodawca jest obowiązany stosować środki zapobiegające chorobom zawodowym
i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą.
2. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
3. Wstępnym badaniom lekarskim określonym w pkt 1 podlegają:
a) osoby przyjmowane do pracy,
b) badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy
u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
4. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
5. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.
6. Pracodawca, na podstawie orzeczenia lekarskiego, przenosi do odpowiedniej pracy pracownika, który stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i nie został uznany za niezdolnego do pracy
w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
7. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie urządzenia higieniczno-sanitarne oraz dostarczyć niezbędne środki higieny osobistej, a także zapewnić środki do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
§ 51
W razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.
§ 52
Informacje dla pracowników:
1. Zagrożenia dla zdrowia i życia występujące w Przedszkolu nr 3 w Brwinowie, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywaniu prac oraz działania ochronne
i zapobiegawcze podjęte w celu wyeliminowania lub ograniczenia tych zagrożeń wykazane są w ,,karcie oceny ryzyka zawodowego".
2. Zasady postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pracowników określone są w ,,Instrukcji bezpieczeństwa przeciwpożarowego"
3. Wszyscy pracownicy zostaną przeszkoleni ( częściowo są ) do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
4. Pracownikiem wyznaczonym do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników na terenie Przedszkola nr 3 w Brwinowie jest Pani Mariola Szczepańska, która pracuje w pokoju intendenta na parterze budynku.
ROZDZIAŁ XII
PRZEPISY PORZĄDKOWE I KOŃCOWE
§ 53
W czasie godzin pracy pracownicy obsługi mają obowiązek nosić odzież ochronną.
Ubranie dostarcza pracodawca zgodnie z przepisami przydziału odzieży ochronnej.
Pracownik , który odchodzi z pracy jest zobowiązany zdać pracodawcy ubranie robocze.
§ 54
Pracownik, który odchodzi z pracy jest zobowiązany rozliczyć się z przedmiotów i urządzeń, które pobrał w związku z wykonywaną pracą.
§ 55
Każdy nowoprzyjęty pracownik przed przystąpieniem do pracy zostaje zobowiązany do zapoznania się z Regulaminem Pracy oraz jego przestrzegania i potwierdzenia tego faktu pisemnym oświadczeniem.
§ 56
W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie aktualne przepisy Kodeksu Pracy oraz ustawa Karta Nauczyciela.
§ 57
Regulamin pracy został ustalony na czas nieokreślony może być zmieniony przez pracodawcę.
§ 58
Regulamin wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty podania jego treści do wiadomości zatrudnionych pracowników tj. od dnia 21 stycznia 2019 r.
§ 59
Regulamin zaopiniowano na radzie pedagogicznej w dniu 17 stycznia 2019 r. i zebraniu pracowników niepedagogicznych w dniu 18 stycznia 2019 r.
............................................... ……………………………
związki zawodowe dyrektor przedszkola